صعود اولين زن ايراني به المپيك زمستاني

 

شیرزنان:‌ سه زن ايراني كه براي اولين بار به مسابقات جهاني اسكي رفته بودند، اولين سهميه اسكي زنان ايران را در بازي المپيك زمستاني گرفتند. ‌

به گزارش اعتماد ملی، زنان ايران كه پيش از اين حضوري در هيچيك از مسابقات جهاني و المپيك نداشتند، با رسيدن به امتياز 120 اين فرصت را پيدا كردند كه در بازي‌هاي 2010 ونكوور كانادا اولين المپيك خود را تجربه كنند. ‌فدراسيون جهاني اسكي براي دادن سهميه به كشور‌هاي عضو، اين شرط را گذاشت كه سال قبل از المپيك، حضور در مسابقات جهاني اجباري است. براي شركت در رقابت‌هاي جهاني هم لا‌زم بود كه اسكي‌بازان در تورنمنت‌هايي كه زير نظر فدراسيون جهاني برگزار مي‌شود، شركت كنند.

تيم زنان و مردان ايران از سال پيش در مسابقات بين‌المللي ايران و تركيه حضوري فعال داشت و قبل از اينكه آنها به مسابقات جهاني فرانسه اعزام شوند، به امتيازات لا‌زم رسيده بودند و حضور در جهاني كافي بود كه سهميه آنها در المپيك حتمي شود.

طبق قوانين فدراسيون جهاني، هر كشوري كه نفراتي جزو 500 نفر اول جهان را داشته باشد، اجازه دارد با تيم كامل (چهار نفر) به المپيك برود. اسكي‌بازان كشورهاي ديگر هم بايد به امتيازي زير 120 برسند. همه هفت اسكي‌باز ايراني كه به جهاني فرانسه اعزام شده بودند، اين امتياز را دارند. در اين شرايط ايران دو سهميه در المپيك ونكوور دارد؛ يك سهميه زنان و يك سهميه مردان. در تيم زنان هم ميترا كلهر در ميان 98 شركت‌كننده چهل‌وهشتم و مرجان كلهر شصتم شد. اما فاطمه كيادربندسري به خط پايان نرسيد. ‌

در تيم مردان هم كه بعد از 31 سال در مسابقات قهرماني جهان شركت مي‌كرد و آخرين حضور آنها در اين رقابت‌ها در جهاني گارميش آلمان بود، حسين ساوه‌شمشكي چهل و پنجم و اميد تير چهل ‌و نهم شدند.

home