لینک های مفید

 

 

 

 

  تعداد بازدید :10246689  

.:: به وب سايت دانشگاه بوعلي سينا خوش آمديد. ::.

شرح خبر

 

15/07/1392

سالروز ازدواج امام علی(ع) و حضرت زهرا(س) مبارک باد

داستان ازدواج امام علی(ع) و حضرت زهرا(س)

پیشنهاد به علی (ع):

اصحاب رسول خدا احساس کرده بودند که پیغمبراکرم تمایل دارد فاطمه(علیه السلام)را با علی پیوند ازدواج دهد،ولی از جانب علی پیشنهادی نمی شد.یک روزعمروابوبکروسعد بن معاذ و گروهی دیگر که پیامبر(ص)تقاضای ازدواج آنها را رد کرده بود در مسجد گرد آمده بودند و از هر دری سخن می گفتند.دراین بین سخن از فاطمه به میان آمد.ابوبکر گفت:مدتی است که اعیان و اشراف عرب فاطمه علیهاالسلام را خواستگاری می نمایند اما پیغمبر اکرم پیشنهاد احدی را نپذیرفته و درجوابشان می فرماید:تعیین همسر فاطمه با خداست.برای همه روشن بود که خدا وپیغمبر، فاطمه را برای علی علیه السلام نگاه داشته اند.سپس به عمر وسعد بن معاذ گفت:حاضرید به اتفاق هم نزدعلی برویم و جریان را برایش تشریح کنیم و اگر به ازدواج مایل بود همراهیش کنیم؟!آنها از این پیشنهاداستقبال واورا در این کار تشویق کردند.سلمان فارسی می گوید:عمروابوبکروسعد بن معاذ بدین قصد ازمسجد خارج شدند و به جانب آن حضرت شتافتند.علی(ع) فرمود:ازکجا می آیید و به چه منظوراینجا آمده اید؟ابوبکرگفت:یاعلی تو درتمام کمالات برسایرین برتری داری،وازموقعیت خود وعلاقه ای که رسول خدا به تو دارد کاملاً آگاهی.اشراف وبزرگان قریش برای خواستگاری فاطمه علیها السلام آمده اند ولی پیغمبر صلی الله علیه و آله دست رد به سینه همه زده و تعیین همسر فاطمه را به دستور خدا حواله داده است.گمان می کنم خدا و رسول، فاطمه را برای تو گذاشته اند.و شخص دیگری قابلیت این افتخار را ندارد.

افکار خفته بیدار می شود:

اوضاع بحرانی اسلام و گرفتاری ها و فقر اقتصادی مسلمین،چنان علی(ع)را مشغول ساخته بودکه به خواسته های درونی خویش وازدواج وتشکیل خانواده هیچگونه توجه نداشت.علی(ع)اندکی پیرامون پیشنهاد آنها تأمل و اطراف و جوانب قضیه رابه خوبی بررسی نمود:تهیدستی خود و مشاهده گرفتاریهای عمومی از یک طرف و فرا رسیدن زمان ازدواج وی از طرف دیگر(1).او بخوبی می دانست که اگر همسری چون فاطمه را از دست بدهد دیگراین فرصت قابل جبران نیست.

علی (ع) به خواستگاری می رود:

این پیشنهاد علی را تحت تأثیر قرارداد بطوریکه دست از کار کشید و به منزل بازگشت.خود را شستشوداد،عبای تمیزی بر تن کرد و به خدمت رسول اکرم شتافت.درب خانه را به صدا درآورد.پیغمبربه ام سلمه فرمود:دررا بازکن.کوبنده در شخصی است که خدا و رسول او را دوست دارند اوهم خداورسول را دوست دارد.عرض کرد:یا رسول الله!پدرومادرم فدایت،کیست که ندیده درباره اش چنین داوری می کنی؟ فرمود:ای ام سلمه!مردی دلاوروشجاع است او برادر و پسرعمویم و محبوبترین مردم نزدمن است.ام سلمه از جای جست ودرسرای را بازکرد.علی(ع)داخل منزل شد،سلام داد و در حضور پیغمبر نشست.ازخجالت سرش را به زیرانداخت،ونتوانست تقاضای خویش راعرضه بدارد.مدتی هردوخاموش بودند.بالاخره پیغمبر(ص)سکوت راشکست و فرمود:یاعلی گویا برای حاجتی نزد من آمده ای که از اظهارآن خجالت می کشی؟ بدون پروا حاجت خود را بخواه و اطمینان داشته باش که تمام خواسته هایت قبول می شود.عرض کرد:یا رسول الله پدرومادرم فدای توباد،من درخانه شما بزرگ شدم وازالطاف شما برخوردار گشتم.بهترازپدرومادر،درتربیت وتأدیب من کوشش نمودی و به برکت وجود شما هدایت شدم.یا رسول الله!به خدا سوگند اندوخته دنیا و آخرت من شماهستی.اکنون موقع آن شده که برای خود همسری انتخاب کنم و تشکیل خانواده دهم، تا با وی مأنوس گردم و از ناراحتیهای خویش بکاهم.اگر صلاح بدانی و دختر خودفاطمه علیها السلام را به عقد من در آوری سعادت بزرگی نصیب من شده است.

رسول خدا که در انتظار چنین پیشنهادی بود صورتش از سرور و شادمانی بر افروخته شد، فرمود:صبر کن تا از فاطمه اجازه بگیرم.پیغمبر نزد فاطمه(ع)رفت، فرمود:دخترم!علی بن ابی طالب(ع)را به خوبی می شناسی برای خواستگاری آمده است.آیا اجازه می دهی ترا به عقدش در آورم؟ فاطمه ازخجالت سکوت کرد و چیزی نگفت.پیغمبر چون آثارخشنودى را درچهره اودید گفت:الله اکبر و سکوت او را علامت رضایت دانست (2).

توافق:

رسول اکرم(ص)پس ازکسب اجازه به نزد علی آمد و با لبی خندان گفت:یا علی!آیا برای عروسی چیزی داری؟ پاسخ داد:یا رسول الله پدر و مادرم قربانت، شما ازوضع من کاملاً اطلاع دارید.تمام ثروت من عبارت است از یک شمشیر، یک زره ویک شتر.فرمود:تو مرد جنگ و جهادی و بدون شمشیر نمی توانی در راه خدا جهاد کنی، شمشیر از لوازم واحتیاجات ضروری تواست.شتر نیز از ضروریات زندگی تو محسوب می شود، باید به وسیله آن آبکشی کنی و امور اقتصادی خود و خانواده ات را تأمین کنی و برای اهل وعیالت کسب روزی نمایی و درمسافرت بارت را بر آن حمل کنی، تنها چیزی که می توانی ازآن صرف نظر کنی همان زره است.منهم به توسخت نمی گیرم و به همان زره اکتفا می نمایم.یا علی آیا اکنون بشارتی به تو بدهم و رازی را برایت آشکار بسازم؟!

عرض کرد:آری یا رسول الله، پدر و مادرم فدایت،شما همیشه نیک خوی وخوش زبان بوده اید.فرمود:پیش از آنکه به نزد من بیایی جبرئیل نازل شد و گفت:

یا محمد! خدا ترا از بین مخلوقاتش برگزیده و به رسالت انتخاب کرد.علی (ع)را برگزید و برادرو وزیر تو قرار داد.باید دخترت فاطمه را به ازدواج او درآوری.مجلس جشن ازدواج آنان در عالم بالا و در حضور فرشتگان برگزار شده است.خدا فرزندان پاک و نجیب و طیب و طاهر و نیکو به آنان عطا خواهد نمود یا علی هنوز جبرئیل بالا نرفته بود که تو درب منزل را زدی(3).

خطبه عقد:

پیغمبر صلی الله علیه وآله فرمود:یا علی تو زودتر به مسجد برو و من نیز ازعقب تو می آیم، تا در حضور مردم مراسم عقد را برگزار کنیم و خطبه بخوانیم.علی(ع)مسرور و خوشحال به جانب مسجد حرکت نمود.ابوبکر وعمررا در بین راه ملاقات کرد،آنها از جریان کار جویا شدند، گفت:رسول خدا دخترش را به من تزویج کرد،هم اکنون پیامبر در راه است تا در حضورجمعیت، مراسم عقد و خطبه خوانی را انجام دهد.پیغمبر(ص)در حالی که صورتش از سرور و شادمانی می درخشید به مسجدتشریف برد، ‌و به بلال فرمود:مهاجر وانصار را در مسجد جمع کن.هنگامی که مردم جمع شدند، بر فراز منبر رفت و پس از حمد و ثنای فرمود:ای مردم آگاه باشید که جبرئیل بر من نازل شد و از جانب خداپیام آورد که مراسم عقد ازدواج علی و فاطمه علیها السلام در عالم بالا و در حضور فرشتگان برگزار شده و دستور داده که در زمین نیز آن مراسم را انجام دهم، و شمارا برآن گواه بگیرم.سپس نشست و به علی(ع)فرمود: برخیز و خطبه عقد را بخوان.علی علیه السلام برخاست و فرمود: خدا را بر نعمت هایش سپاس می گویم و شهادت می دهم که بغیر از او خدایی نیست.شهادتی که مورد پسند ورضایت او واقع شود.درود بر محمد صلی الله علیه وآله، درودی که مقام ودرجه اش را بالا برد.ای مردم! خدا ازدواج را برای ما پسندیده و بدان دستور داده است.ازدواج من و فاطمه را خدا مقدر کرده و بدان امر نموده است.ای مردم! رسول خدا فاطمه را به عقد من در آورد و زره ام را از بابت مهر قبول کرد.از آن حضرت بپرسید و گواه باشید.مسلمانان به پیغمبر(ص)عرض کردند:یا رسول الله! فاطمه را با علی کابین بسته ای؟رسول خدا پاسخ داد:آری.پس تمام حضار دست به دعا برداشته گفتند:خدا این ازدواج را بر شما مبارک گرداند و در میانتان دوستی و محبت افکند.

مذاکره عروسی:

علی علیه السلام می فرماید:حدود یک ماه طول کشید و من خجالت می کشیدم باپیغمبر درباره فاطمه صحبت کنم، ولی گاهی که خلوت می شد می فرمود:یا علی چه همسر نیکو و زیبائی نصیبت شد؟ بهترین زنان عالم را تزویج توکردم.روزی برادرم عقیل پیش من آمد و گفت:برادر جان!من از ازدواج تو بسیارمسرورهستم.چرا از رسول خدا (ص) خواهش نمی کنی که فاطمه را به خانه ات بفرستد تا بوسیله عروسی شما، چشم ما روشن گردد؟ پاسخ دادم:خیلی میل دارم عروسی کنم اما از رسول خدا خجالت می کشم.عقیل گفت: تو را به خدا سوگند! هم اکنون با من بیا تا خدمت پیغمبر(ص)برویم.علی با برادرش عقیل آهنگ منزل رسول خدا نمودند.در بین راه به ام ایمن برخورد کرده جریان را برایش گفتند.ام ایمن گفت:اجازه بدهید من با رسول خدا در این باره مذاکره کنم.ام سلمه و سایر زنان از قضیه خبردار شدند و خدمت پیغمبر صلی الله علیه و آله مشرف گشتند.عرض کردند: یا رسول الله! پدر و مادرمان به فدایت،برای موضوعی خدمت شما رسیده ایم که اگر خدیجه زنده بود چشمش بدان روشن می شد.وقتی پیغمبر (ص) نام خدیجه را شنید اشکش جاری شد و فرمود:خدیجه؟! کجا مانند خدیجه پیدا می شود؟ هنگامی که مردم مرا تکذیب نمودند مرا تصدیق کرد و برای ترویج دین خدا، اموالش را در اختیار من قرار داد.خدیجه زنی بود که خدا بر من وحی فرستاد که بدو بشارت دهم

خانه ای از زمرد در بهشت بدو عطا خواهد کرد.ام سلمه عرض کرد:پدرم و مادرم فدایت شود، شما هرچه درباره خدیجه می فرمایید صحیح است.خدا ما را با او محشور گرداند. یا رسول الله! برادر و پسر عموی شما میل دارد همسرش را به منزل ببرد.فرمود:پس چرا خودش در این باره صحبتی نمی کند؟عرض کرد:از کمروئی اوست.پیغمبر(ص)به ام ایمن فرمود:علی را نزد من حاضر کن.وقتی علی (ع) خدمت پیغمبر مشرف شد فرمود:یا علی! آیا میل داری همسرت را به منزل ببری.عرض کرد:آری یا رسول الله.فرمود:خدا مبارک کند،همین امشب یا فردا شب وسائل عروسی را فراهم می کنم.سپس به همسرانش فرمود:اطاقی را برای فاطمه فرش کنید تا مراسم عروسی را برگزار کنیم(4).مراسم ازدواج برترین بندگان خداوند در روز اول یا ششم ذی الحجه(5) دوم یا سوم هجری انجام گرفت(6).

1-ذخائر العقبی ص 26.

2-حار الانوار ج 43 ص 127 ذخائر العقبی ص 29

3-بحار الانوار ج 43 ص 127

4-بحار الانوار ج 43 ص 130 ـ 132

5-مناقب ابن شهر آشوب ج 3 ص 349

6-بحار الانوار ج 43 ص 6 و 7

برگرفته از کتاب بانوی نمونه اسلام تألیف ابراهیم امینی.

 

نظر شما درباره اين خبر

 

 
 
نام فرستنده
پست الكترونيك  
نظر شما
 
 

همایشها

 

سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین المللی تخصصی علوم زمین

 

 

Copyright © 2005 Buali Sina University. All rights reserved