لینک های مفید

 

 

 

 

  تعداد بازدید :10246690  

.:: به وب سايت دانشگاه بوعلي سينا خوش آمديد. ::.

شرح خبر

 

15/05/1392

دعای روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضان

اللهمّ وفر حظّی فیهِ من النّوافِلِ واکْرِمْنی فیهِ بإحْضارِ المَسائِلِ وقَرّبِ فیهِ وسیلتی الیکَ من بینِ الوسائل یا من لا یَشْغَلُهُ الحاحُ المُلِحّین

در دعای روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضان می خوانیم: اللهمّ وفر حظّی فیهِ من النّوافِلِ واکْرِمْنی فیهِ بإحْضارِ المَسائِلِ وقَرّبِ فیهِ وسیلتی الیکَ من بینِ الوسائل یا من لا یَشْغَلُهُ الحاحُ المُلِحّین: خدایا در این روز، بهره مرا در استفاده از مستحبات، بسیار گردان و در آن، مرا در به یاد آوردن مسائل، کرم نما و وسیله مرا بین وسایل و اسباب به سوی حضرتت، نزدیک ساز، اى آنکه اصرار و سماجت اصرار کنندگان، مشغولش نمی سازد.

شرح دعای روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضان

مرحوم آیت الله مجتهدی تهرانی به تشریح دعای روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضان پرداخته است که در پی می آید:اللهمّ وفّر حظّی فیهِ من النّوافِلِ؛ در شبانه روز برای نمازهای یومیه، نمازهای نافله وجود دارد که انسان به وسیله آنها می‌تواند به خداوند(عزوجل) بیش از پیش تقرب جوید، چرا که نمازهای نافله، نمازهای اضافه بر نمازهای واجب در شبانه روز می‌باشند که ضعف‌های نمازگزار در نمازهای واجب را از نظر توجه و حضور قلب در نماز به سوی خالق یکتا، جبران می‌نمایند.

کیفیت نمازهای نافله

نمازهای نافله غیر از روز جمعه، ۳۴ رکعت است که ۸ رکعت آن نافله ظهر و ۸ رکعت آن نافله عصر و ۴ رکعت آن نافله مغرب و ۲ رکعت آن نافله عشا و ۱۱ رکعت نافله شب(که ۸ رکعت آن به عنوان نافله شب و ۲ رکعت شفع و یک رکعت وتر بوده) و۲ رکعت نافله صبح می‌باشد که در روز جمعه، نافله ظهر و عصر، هر کدام ۱۰ رکعت می‌شود.

منظور از وفرحظی فیه من النوافل چیست؟ همان‌طور که می‌دانیم در انجام هر کاری مخصوصاً کارهای نیک و صالح، باید از طرف خداوند برای هر بنده‌ای، توفیق حاصل شود تا بتواند آن را انجام دهد. لذا در این روز برای آنکه بتوانیم نمازهای نافله را بجا آورده و از حظ و بهره معنوی آن، به طور وافر بهره‌مند گردیم، از خداوند خواستاریم که ما را در این روز، از این موهبت بزرگ محروم نگرداند.

منظور از باحضار المسائل چیست؟

واکرمنی فیه باحضار المسائل؛ هر یک از ما ممکن است که امروز و لحظه‌ای که در آن نفس می‌کشیم و پلک می‌زنیم، آخرین لحظات عمر ما باشد و باید بار سفر از این دنیای وانفسا بسته و به عالم آخرت که جاودان و همیشگی است، سفر کنیم و آگاهیم که خداوند از ما و از هرچه که در این دنیا با هر مسؤولیتی و سمتی انجام داده‌ایم، سؤال و بازخواست خواهد نمود. ان تبدوا ما فی انفسکم او تغفوه یحاسبکم به الله: هرچه که در آشکار و نهان(انجام داده‌اید)، خداوند از شما محاسبه خواهد نمود،‌ و هر کسی نتیجه اعمال خود را می‌بیند، فَمَن یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَیْرًا یَرَهُ ، وَمَن یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرًّا یَرَهُ(زلزله ،۸و۷) یعنی: کسی که به مقدار ذره‌ای کار نیک انجام داده باشد، پاداشش را می‌بیند و کسی که به مقدار ذره‌ای کار زشتی انجام داده باشد، کیفر آن را می‌بیند. با توجه به آیات و توضیح بالا در می‌یابیم منظور از باحضار المسائل، همان آمادگی قبل از مرگ برای پاسخگویی به بازخواست‌هایی است که از طرف ذات اقدس از انسان می‌گردد، چرا که همه مسؤولیم و داشتن مسؤولیت در دنیا، بسیار سنگین است و انسان را در عالم آخرت، گرفتار بازخواست بیشتری می‌نماید. ما از خداوند خواستاریم که در این روز، ما را برای حاضر نمودن خود برای چنین روزی، یاری نماید.

و قرب فیه وسیلتی الیک من بین الوسائل یا من لایشغله الحاح الملحین؛ همان طور که می‌دانیم در آخرت، از تک تک اعضای بدن انسان، سؤال خواهد شد که آیا در مسیر طاعت الهی بوده‌اند یا نه، که با توجه به آن، درمی‌یابیم شاید منظور از وسیلتی‌ در این دعا، همان اعضاء و جوارح انسان باشد که از خداوند می‌خواهیم که وسایل(اعضا و جوارح) ما را نزدیک خود سازد. یعنی اعضاء و جوارح ما را تابع و فرمان بردار ذات اقدسش گرداند، نه تابع شیطان ملعون و رانده شده از درگاهش، که اطاعت و فرمانبرداری از ذات اقدس خداوند، مساوی با سعادت جاودانی است، اما نافرمانی از ذات اقدس او، شقاوت ابدی است. ما نیز در این روز، از خداوند خواستاریم تمام اعضاء و جوارح ما را تابع دستوراتش نموده و از شیطان ملعون، دور سازد.

افکارنیوز

 

نظر شما درباره اين خبر

 

 
 
نام فرستنده
پست الكترونيك  
نظر شما
 
 

همایشها

 

سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین المللی تخصصی علوم زمین

 

 

Copyright © 2005 Buali Sina University. All rights reserved