لینک های مفید

 

 

 

 

  تعداد بازدید :10246690  

.:: به وب سايت دانشگاه بوعلي سينا خوش آمديد. ::.

شرح خبر

 

13/05/1392

دعای روز بیست و ششم ماه مبارک رمضان+شرح مختصر

ماه رمضان، فصل درآمد معنوی و کسب ثواب است، حتی خوابیدن و نفس کشیدن در این ماه، عبادت محسوب می‌شود. در ماه رمضان، این همه درآمد وجود دارد و آیا امکان ندارد با این همه درآمد کسب شده، انسان جان خودش را از گرو دربیاورد؟

در دعای امروز آمده است: اللهمّ اجْعَل سَعْیی فیهِ مَشْکوراً و ذَنْبی فیهِ مَغْفوراً و عَملی فیهِ مَقْبولاً و عَیْبی فیهِ مَسْتوراً یا أسْمَعِ السّامعین: خدایا قرار بده کوشش مرا در این ماه، قدردانـى شده و گناه مرا در این ماه، آمرزیده و کردارم را در آن، مورد قبول و عیب مرا در آن، پوشیده؛ ‌اى شنواترین شنوایان.

شرح فرازهای دعا از زبان مرحوم آیت‌الله مجتهدی تهرانی

در بخش اول از دعا می‌خوانیم: خدایا سعی و تلاش ما در ماه رمضان را بپذیر! واژه مشکوراً به معنای تشکر کن است و مقصود آن در این دعا بپذیر و قبول کن است. وی می‌افزاید: آدم زحمت می‌کشد و روزه می‌گیرد، گرسنه و تشنه می‌شود؛ اما غذا و آب نمی‌خورد و کم‌خوابی ماه رمضان را تحمل می‌کند و اگر خدا تلاش‌های ما را قبول نکند، کاری از ما ساخته نیست. اگر زحمتی و رنجی کشیده شود و حاصلی در پی نداشته باشد، اتفاق ناگواری افتاده است. ما باید غصه بخوریم که نکند اعمال ما را آفت بزند. مثلاً یک غیبت می‌تواند تمام زحمات ما را هدر دهد. اگر غیبت کنید، 40 روز اعمال خوب شما در نامه اعمال شخص غیبت شونده نوشته می‌شود و اگر عمل خوبی‌ نداشته باشید، گناهان آن شخص در نامه اعمال شما نوشته می‌شود. این روایت از معصوم(ع) است. باید به خودمان بپردازیم و ببینیم که خودمان چه کار کرده‌ایم؛ آیا هیچ عیبی نداریم؟ گل بی‌عیب خداست و ممکن نیست که ما عیب نداشته باشیم. در روایت آمده که چه می‌شود انسان را، یک خار کوچک را در چشم رفیقش می‌بیند؛ اما شاخه‌ای که در چشم خودش رفته را نمی‌بیند. این روایت کنایه از این است که انسان، عیب‌های بزرگ خود را نمی‌بیند؛ اما عیب کوچک مردم را می‌بیند. این حدیث از معصوم(ع) است که خوش به حال کسی که عیب خودش را می‌بیند و به عیب کس دیگری، کاری ندارد.

وذَنْبی فیهِ مَغْفوراً وعَملی فیهِ مَقْبولاً: در این فراز از دعای روز بیست‌وششم ماه رمضان، از خدا می‌خواهیم تا گناهان ما را بیامرزد و اعمالمان را قبول کند! از خدا می‌خواهیم تا گناهانی که پیش از ماه رمضان انجام داده‌ایم را ببخشد؛ چون ماه رمضان، فصل درآمد معنوی و کسب ثواب است، حتی خوابیدن و نفس کشیدن در این ماه، عبادت محسوب می‌شود. در ماه رمضان، این همه درآمد وجود دارد و آیا امکان ندارد با این همه درآمد کسب شده، انسان جان خودش را از گرو دربیاورد؟ پیامبر اسلام(ص) در خطبه شعبانیه می‌فرمایند: پشتتان از گناه سنگین شده و به گرو رفته است و در ماه رمضان، بدنتان را از گرو در بیاورید. برخی هنگام نماز صبح نمی‌توانند به خاطر سنگینی بلند شوند که از آثار گناه است. شخصی به امام حسن عسگری(ع) گفت که هر شب قصد می‌کنم تا نماز شب بخوانم؛ اما نمی‌شود. امام فرمودند: گناه تو را زنجیر کرده است. دلیل اینکه کسی دلش می‌خواهد نماز شب بخواند اما نمی‌تواند، انجام گناه است و با استغفار، می‌تواند آن را رفع کند. شعری هست که می‌گوید: هر که سحر ندارد از خود خبر ندارد، هر کسی که هنگام سحر خواب است، نمی‌داند که کیست و باید خود را پیدا کند. حدیث از معصوم(ص) است که می‌فرمایند: عجب است که مردم به دنبال گمشده خود هستند اما به دنبال خود نمی‌گردند. وضو بگیرید و شب در تاریکی، صد بار از خودتان بپرسید که من که هستم؟ شاید خودتان را پیدا کنید. اگر خودت را پیدا کردی،‌ هوس نماز شب پیدا می‌کنی.

وعَیبی فیهِ مَسْتوراً: خدایا کاری کن تا عیب من مستور باشد و کسی از عیبم مطلع نباشد! خدا، ستارالعیوب است و نگذاشته تا کسی از گناهان ما اطلاع پیدا کند. حدیث است اگر گناه بو داشت، دو نفر کنار هم نمی‌نشستند. اگر عیب آدم عیان می‌شد، کسی جنازه کسی را دفن نمی‌کرد.

در پایان دعا می‌گوییم، ای خدایی که از همه شنونده‌ها، تو شنواتری! خدا همه چیز را می‌شنود. اگر یواش هم حرف بزنیم، خدا باز هم می‌شنود. حضرت موسی(ع) به خدا گفت که: خدایا، اگر نزدیکی، من یواش صحبت کنم و اگر دوری، بلند صحبت کنم؛ خدا فرمود: من همنشین کسی هستم که یاد من باشد. خدا شنواترین است؛ پس می‌گوییم، ای خدایی که از همه شنوایان، شنواتری، این دعاها را درباره ما مستجاب کن.

تسنیم

 

نظر شما درباره اين خبر

 

 
 
نام فرستنده
پست الكترونيك  
نظر شما
 
 

همایشها

 

سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین المللی تخصصی علوم زمین

 

 

Copyright © 2005 Buali Sina University. All rights reserved