لینک های مفید

 

 

 

 

  تعداد بازدید :10247209  

.:: به وب سايت دانشگاه بوعلي سينا خوش آمديد. ::.

شرح خبر

 

10/05/1392

روز قدس در دیدگاه امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری

قدس، قبله نخستين و حرم دوم مسلمانان جهان، سرزمين اصلي و وطن ميليون‌ها آواره مسلمان فلسطيني است که استکبار جهاني توسط صهيونيسم جنايتکار، از سال 1948 آن سرزمين را از دست ساکنانش خارج ساخت و تحت سلطه نيروهاي اشغالگر قرار داد. اين توطئه از همان اولين سال هاي اجرا، با مقاومت مردم مسلمان فلسطين و اعتراض مسلمانان و انسان‌هاي آزاده و بيداردل جهان مواجه شد.

و به شکل مبارزات پيگير و سياسي ـ نظامي، چهره خود را نشان داد. ملت مسلمان ايران نيز پس از پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي، مسأله آزاد‌سازي فلسطين از چنگال غاصبان را سرلوحه آرمان ‌هايش قرار داده و همه ساله روز قدس را به روز فرياد کشيدن بر سر ستمکاران تاريخ تبديل کرده است. پس از پيروزي انقلاب، امام خميني(ره) در اولين فرصت، روزي را براي به نمايش گذاردن حساسيت جهاني نسبت به سرنوشت قدس و نجات آن از چنگال صهيونيست‌هاي جنايتکار، به عنوان روز قدس تعيين نمودند و پيامي به همين مناسبت صادر نمودند. امام(ره) در اين پيام که روز 16 مرداد 1358 در سيزدهمين روز از ماه مبارک رمضان سال 1399 هجري قمري خطاب به مسلمانان جهان صادر کردند، چنين فرمودند:

بسم‌الله الرحمن الرحيم

من طي ساليان دراز، خطر اسرائيل غاصب را گوشزد مسلمين نمودم که اکنون، اين روزها به حملات وحشيانه خود به برادران و خواهران فلسطيني شدت بخشيده است و به ويژه در جنوب لبنان، به قصد نابودي مبارزان فلسطيني، پياپي خانه و کاشانه ايشان را بمباران مي‌کند. من از عموم مسلمانان جهان و دولت‌هاي اسلامي مي‌خواهم که براي کوتاه کردن دست اين غاصب و پشتيبانان آن، ‌به هم بپيوندند و جميع مسلمانان جهان را دعوت مي‌کنم آخرين جمعه ماه مبارک رمضان را که از ايام قدر است و مي‌‌تواند تعيين کننده سرنوشت مردم فلسطين نيز باشد، به عنوان روز قدس، انتخاب و طي مراسمي، همبستگي بين‌المللي مسلمانان را در حمايت از حقوق قانوني مردم مسلمان فلسطين اعلام نمايند. ازخداوند متعال پيروزي مسلمانان را بر اهل کفر خواستارم. والسلام عليکم و رحمه‌الله برکاته

روح‌الله الموسوي الخميني

و بدين سان پيام امام راحلمان(ره)، نور اميد به دل مظلومان فلسطيني تاباند و ميليون‌ها انسان آواره و مبارز را براي مقابله عملي با توطئه‌هاي رژيم اشغالگر و آمريکاي جهانخوار، مصمم‌تر و استوارتر کرد. پيام امام خميني(رضوان‌الله تعالي عليه)، نقطه عطفي در مبارزات ملت فلسطين شد و به تاريخچه طولاني اين مبارزه، اصالت بخشيد. فراموش نکنيم، قدس سرزميني است که براي پيروان همه اديان الهي، مقدس است. قدس ميعادگاه عروج پيامبر اکرم (ص) و اولين قبله مسلمانان جهان است. و روز قدس از جمله مظاهر حمايت جهاني از مردم رنج کشيده فلسطين است.

فرازهاي ديگري از سخنان امام(ره) در مورد اهميت روز جهاني قدس

روز قدس فقط روز فلسطين نيست، روز اسلام است؛ روز حکومت اسلامي است. روزي است که بايد جمهوري اسلامي در سراسر کشورها بيرق آن برافراشته شود. روزي است که بايد به ابرقدرت ها فهماند که ديگر آنها نمي‌توانند در ممالک اسلامي پيشروي کنند. من روز قدس را روز اسلام و روز رسول اکرم(ص) مي‌دانم، روزي است که بايد ما تمام قواي خودمان را مجهز کنيم؛ و مسلمين از آن انزوايي که آنها را کشانده بودند، خارج شوند، و با تمام قدرت و قوت در مقابل اجانب بايستند.

روز قدس، روزي است که بايد به اين روشنفکراني که در زير پرده با آمريکا و اعمال آمريکا روابط دارند، هشدارداد. هشدار به اين که اگر از فضولي دست برنداريد، سرکوب خواهيد شد!...

روز قدس، روزي است که بايد به همه‌ ابرقدرت ها هشدار داد که بايد دست خود را از روي مستضعفين برداريد و سر جاي خود بنشينيد....

روز قدس، روز اسلام است. روز قدس، روزي است که اسلام را بايد احيا کرد و احيا بکنيم، و قوانين اسلام در ممالک اسلامي اجرا بشود. روز قدس، روزي است که بايد به همه‌ ابرقدرت ها هشدار بدهيم که اسلام ديگر تحت سيطره‌ شما،‌ به واسطه‌ عمال خبيث شما، واقع نخواهد شد، روز قدس، روز حيات اسلام است.

روز قدس، يک روز جهاني است. روزي نيست که فقط اختصاص به قدس داشته باشد. روز مقابله‌ي مستضعفين با مستکبرين است. روز مقابله‌ ملت هايي است که در زير فشار ظلم آمريکا و غير‌آمريکا بودند، در مقابل ابرقدرتهاست. روزي است که بايد مستضعفين مجهز بشوند در مقابل مستکبرين، و دماغ مستکبرين را به خاک بمالند. روزي است که بين منافقين و متعهدين امتياز خواهد شد. متعهدين اين روز را روز قدس مي‌دانند، و عمل مي‌کنند به آنچه بايد بکنند. و منافقين ـ آنهايي که با ابرقدرت ها در زير پرده آشنايي دارند و با اسرائيل دوستي ـ در اين روز بي‌تفاوت هستند،‌ يا ملت ها را نمي‌‌گذارند که تظاهر کنند. روز قدس، روزي است که بايد سرنوشت ملت هاي مستضعف معلوم شود،‌ بايد ملت هاي مستضعف اعلام وجود بکنند در مقابل مستکبرين.

مستضعفان جهان بايد قدرت اسلامي خود را بيابند و از عربده‌هاي شرق و غرب و وابستگان و تفاله‌هاي آنان نهراسند و با اعتماد به خداوند تعالي و اتکال به قدرت اسلام و ايمان بپاخيزند و دست جنايتکاران را از کشورهاي خود کوتاه نمايند و آزادي قدس شريف و فلسطين را سرلوحه‌ برنامه‌ خود قرار دهند و ننگ سلطه‌ صهيونيسم، تفاله آمريکا را از دامن خود بزدايند و روز قدس را زنده نگه دارند. اميد است با زنده نگه‌داشتن اين روز، بي ‌تفاوتي ها زايل شود و غفلت ها مرتفع گردد.

مسلمين، از لبنان و قدس عزيز پشتيباني نمايند. مسلمانان جهان بايد روز قدس را روز همه‌ي مسلمين،‌ بلکه مستضعفين بدانند و از آن نقطه‌ حساس در مقابل مستکبرين و جهانخواران بايستند،‌ و تا رهايي مظلومان از زير ستم قدرتمندان از پاي ننشينند.

روز قدس يک روز اسلامي است،‌ و يک بسيج عمومي اسلامي است. من اميدوارم که اين امر مقدمه باشد از براي يک حزب مستضعفين در تمام دنيا.

گزیده هایی از سخنان حضرت آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری در مورد اهمیت روز جهانی قدس:

-مسلمانان‌جهان ‌باید روز قدس ‌را روز همه ‌مسلمین‌، بلکه ‌مستضعفین‌ بدانند.

-محور اصلی‌ انتفاضه ‌اقصی، بیت‌المقدس‌ است‌.

-صهیونیسم‌ در مقابل ‌موج ‌نسل های ‌رو به ‌ازدیاد فلسطینی،‌ طاقت‌ نخواهد آورد.

-صهیونیسم ‌و دولت‌ غاصب‌ و مجعول‌ صهیونیستی‌ در فلسطین‌، محکوم ‌به ‌فناست‌.

-ما حقیقتا صهیونیست ها را دشمن‌ دنیای ‌اسلام ‌می‌دانیم‌.

-علیرغم ‌تبلیغات ‌جهانی‌، انتفاضه ‌فلسطین‌ خاموش‌ شدنی ‌نیست‌ و آینده‌ آن ‌همراه ‌با رستگاری ‌و پیروزی ‌است‌.

-انتفاضه ‌مردم ‌فلسطین ‌به ‌رغم ‌تمام ‌فشارها ادامه‌ خواهد یافت ‌و رژیم ‌صهیونیستی ‌نمی‌تواند آن را برای‌ همیشه‌ متوقف ‌کند.

-مسأله‌ی ‌فلسطین ‌از لحاظ‌ اسلامی ‌برای ‌همه‌ی ‌مسلمانان ‌از جمله ‌برای ‌ما، یک‌ مسأله‌‌ اساسی‌ و یک‌ فریضه ‌است‌.

-تنها راه ‌ریشه‌کن ‌کردن‌ این‌غده‌ سرطانی‌ خطرناک‌، مقاومت ‌و مبارزه ‌است‌.

-سیاست ‌آمریکا، صهیونیست ها و استعمارگران ‌این ‌است‌ که ‌مسأله ‌فلسطین‌ به ‌فراموشی ‌سپرده ‌شود.

-مسأله ‌مهم ‌این ‌دوران‌، مسأله ‌فلسطین‌ است‌ که‌ انتفاضه‌ بزرگ‌ فلسطین‌ و بیت‌المقدس‌ همچنان‌ ادامه ‌دارد.

-انتفاضه ‌مردم ‌فلسطین‌ به ‌رغم ‌تمام ‌فشارها ادامه‌ خواهد یافت ‌و رژیم ‌صهیونیستی ‌نمی‌تواند آن را برای ‌همیشه‌ متوقف ‌کند.

-رژیم ‌صهیونیستی ‌در سرزمین ‌مغضوب‌ فلسطین ‌یک ‌رژیم ‌نژادپرست‌ است‌.

-مسأله ‌فلسطین، ‌امروز مسأله ‌اول‌ جهان ‌اسلام ‌است‌.

-مهمترین ‌مسائل ‌جاری ‌فلسطین‌ است‌.

-مسأله‌ ‌فلسطین‌، شوخی ‌و سرسری‌نیست‌؛ امروز اساسی‌ترین ‌مسأله‌ ‌دنیای ‌اسلام ‌است‌.

-همه ملت ها و دولت های اسلامی، باید مسأله فلسطین را در زمره مسائل درجه اول خود بدانند.

-مشکل اصلی فلسطین، وجود دولت صهیونیستی است.

-رژیم صهیونیستی هیچ بهره ای از جنایت های خود نخواهد برد.

-امروز بیداری اسلامی ملت های مسلمان نسبت به فلسطین و مردم آن فراگیر است.

-همه مسلمانان و کشورهای اسلامی با احساس مسؤولیت باید به مبارزین فلسطین در داخل و خارج کمک های همه جانبه کنند.

-مسأله فلسطین در صدر مسائل بین الملل اسلامی است

-بر همه ملت ها و دولت ها واجب است مسأله فلسطین را در اولویت مسائل خود قرار دهند.

-فلسطینی ها به برکت اسلام می توانند در خانه خود امنیت به وجود آورند.

-روز قدس باید تعیین کننده سرنوشت مردم فلسطین باشد.

 

نظر شما درباره اين خبر

 

 
 
نام فرستنده
پست الكترونيك  
نظر شما
 
 

همایشها

 

سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین المللی تخصصی علوم زمین

 

 

Copyright © 2005 Buali Sina University. All rights reserved