لینک های مفید

 

 

 

 

  تعداد بازدید :10246777  

.:: به وب سايت دانشگاه بوعلي سينا خوش آمديد. ::.

شرح خبر

 

24/04/1392

دعای روز ششم ماه مبارک رمضان

اهل گناه ولو اگر تحصیلات عالی‌ هم داشته باشد و لباس‌های فاخر به تن کند، باز هم خوار است. اما بندگی خدا را کردن، باعث می‌شود تا محبت آن شخص به مقدار بسیار زیادی، در دل دیگران باشد.

در دعای روز ششم ماه مبارک رمضان می خوانیم:

اللهمّ لا تَخْذِلْنی فیهِ لِتَعَرّضِ مَعْصِيَتِكَ ولا تَضْرِبْنی بِسیاطِ نَقْمَتِکَ وزَحْزحْنی فیهِ من موجِباتِ سَخَطِکَ بِمَنّکَ وأیادیکَ یا مُنْتهى رَغْبـةَ الرّاغبینَ: خدایا وا مگذار مرا در این روز در پى نافرمانیت روم و مزن مرا با تازیانه کیفر و دور و برکنارم بدار از موجبات خشمت به حق احسان و نعمت هاى بى‌شمار تو اى حد نهایى علاقه و اشتیاق مشتاقان.

شرح فرازهایی از دعا

آیت‌الله مجتهدی تهرانی در شرح فرازهای این دعا گفته‌اند:

اللهمّ لا تَخْذِلْنی فیهِ لِتَعَرّضِ مَعْصِيَتِكَ: خدایا، من را به واسطه تعرض گناه خوارم نکن. گناه، آدم را خوار و عبادت و بندگی، آدم را عزیز می‌کنند. اگر اهل طاعت و بندگی شوید، عزیز می‌شوید؛ اما اگر اهل گناه باشید، کسی دوستتان ندارند. اهل گناه ولو اگر تحصیلات عالی‌ هم داشته باشد و لباس‌های فاخر به تن کند، باز هم خوار است. اما بندگی خدا را کردن، باعث می‌شود تا محبت آن شخص به مقدار بسیار زیادی، در دل دیگران باشد. قرآن می‌گوید: إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَنُ وُدًّا: یعنی هر که ایمان بیاورد و عمل صالح بکند، ما هم دوستی‌اش را در دل مردم می‌افکنیم. مردم، اهل عمل را دوست دارند. تازیانه عذاب، نتیجه گناه انسان است.

وَلاتَضْرِبْنى بِسِیاطِ نَقِمَتِکَ: خدایا من را به تازیانه عذابت نزن. لاتضرب واژه نهی است اما در اینجا دعاست. اگر من به شما بگویم لاتضرب، این نهی است. اما کوچک‌تر به بزرگ‌تر بگوید و ما به خدا که بگوییم، لاتضرب دعاست. الآن این گرفتاری‌هایی که گریبان آمریکا را گرفته و هر روز خبر از آمدن سیل و طوفان در آنجاست، همه تازیانه عذاب است. در ایران هم برخی جاها که سیل و زلزله می‌آید، عذاب الهی است. دلیلش هم این است که چند سال پیش در گلستان سیل آمد، روستایی در مسیر سیل قرار داشت که همه اعضای آن سید بودند، سیل، مسیر خود را عوض کرد و روستای دیگری را از بین برد که نمی‌گویم افراد آن چی و کی بودند. جمله ذرات زمین و آسمان / لشگر حقند گاه امتحان، سیل و رانش زمین، لشگر خدا هستند. آنها که می‌گویند اینها قهر طبیعت هستند، دین و ایمان ندارند؟ چرا یک کلمه نمی‌گویند که اینها عذاب هستند و برای جلوگیری از آنها، نباید گناه کنیم...

وَزَحْزِحْنى فیهِ مِنْ مُوجِباتِ سَخَطِکَ: خدایا من را از موجبات سخطت دور گردان، چیزهایی که موجب سخط توست. روایتی است که برخی گناهان خدا را به غضب می‌آورد و آن گاه خدا قسم می‌خورد که به عزت و جلال خودم، دیگر تو را آمرزش نمی‌کنم. با اینکه خدا ارحم الراحمین است؛ اما مثلا از من با این محاسن و عمامه توقع ندارد که به نامحرم نگاه کنم. لذا خدا به غضب می‌آید. حدیث هست که هفتاد گناه جاهل را می‌آمرزند، قبل از آن که یک گناه عالم را بیامرزند.

بِمَنِّکَ وَاَیادیکَ: یعنی به حق احسان و نعمت‌هایی که به من داده‌ای، خدایا این چند تا دعا را درباره من مستجاب کن.

یا مُنْتَهى رَغْبَةِ الرّاغِبینَ: یعنی ای خدایی که منتهای رغبت مشتاقان هستی. مشتاقان تو، چقدر مشتاق تواند. منتها رغبت مشتاقان تویی، این سه دعای روز ششم ماه رمضان را درباره ما مستجاب کن...

منبع: تسنیم

 

نظر شما درباره اين خبر

 

 
 
نام فرستنده
پست الكترونيك  
نظر شما
 
 

همایشها

 

سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین المللی تخصصی علوم زمین

 

 

Copyright © 2005 Buali Sina University. All rights reserved