لینک های مفید

 

 

 

 

  تعداد بازدید :10247240  

.:: به وب سايت دانشگاه بوعلي سينا خوش آمديد. ::.

شرح خبر

 

26/09/1391

گفت و شنود هیأت رئیسه دانشگاه و دانشجویان

به همت جامعه اسلامی دانشجویان، برنامه پرسش و پاسخ دانشجویان با حضور اعضاء هیأت رئیسه دانشگاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در این مراسم که حدود سه ساعت به طول انجامید، تعدادی از دانشجویان به طور شفاهی و کتبی به طرح سؤالات خود پرداختند و رئیس دانشگاه و معاونین وی به اتفاق مدیر حراست دانشگاه، به آنها پاسخ گفتند. اهم مطالب مطرح شده در این جلسه از سوی دانشجویان و پاسخ مسؤولان دانشگاه در ادامه درج شده است:

*انتقاد از عدم تناسب رشته های تحصیلی برخی مسؤولین دانشگاه با مسؤولیت های آنها

پاسخ دکتر زلفی گل: اصل این سخن، درست است اما سوابق و تجارب مرتبط با مسؤولیت ها هم، در به کار گماردن افراد مدنظر بوده است. ضمن آنکه باید توجه داشت برخورداری از دانش در بعضی موارد، با ذات آنها متفاوت است و خصوصیات ذاتی، تجارب و سوابق مسؤولین را نباید نادیده گرفت. از طرفی همه افراد دارای رشته های متناسب، توان یا تمایل لازم را برای تصدی مسؤولیت ها ندارند و انتخاب مسؤولین سخت است. اما به طور مشخص درباره معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه باید بگویم که دکتر رضوان، دارای سابقه فرهنگی بوده و مدتی هم به عنوان معاون فرهنگی نهاد رهبری در دانشگاه ارومیه فعالیت نموده ا ست و ما نیز از عملکرد ایشان رضایت داریم.

*چندین مورد انتقاد از برخی تبعات طرح تفکیک کلاس های دختران و پسران در رشته الهیات به علت محدود شدن امکان انتخاب زمان کلاس ها و اساتید مربوطه و حذف اجباری برخی از دروس و احتمال طولانی تر شدن زمان تحصیل برخی دانشجویان این رشته

پاسخ رئیس دانشگاه: در این زمینه باید نظرات مدیر محترم گروه را هم شنید اما در کل به علت تعداد زیاد دانشجویان پذیرش شده در این رشته، امکان برگزاری جداگانه کلاس ها برای خواهران و برادران دانشجو وجود دارد و اتفاقا برخی دانشجویان هم، درخواست برگزاری کلاس ها به این شیوه را دارند و ما نیز موافق برگزاری کلاس ها به این شکل هستیم.

*چند مورد انتقاد از فعال نبودن کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی و عدم صدور مجوز برای نشریات دارای صاحب امتیاز حقیقی

پاسخ دکتر رضوان معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه: کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی دانشگاه فعال است و گاهی هم دو بار در ماه تشکیل جلسه داده است. ضمن اینکه طبق دستورالعمل ها و مقررات مربوطه، منعی برای صدور مجوز نشریات نداریم. البته در زمینه حمایت مالی از انتشار نشریات دارای صاحب امتیاز حقیقی، با محدودیت مواجه هستیم و امکان آن فراهم نیست.توضیح تکمیلی رئیس دانشگاه: به طور حتم امتیاز نشریات که در حکم تریبون و میکروفن است، را در اختیار کسانی می گذاریم که از چارچوب قانون و مقررات خارج نباشند و دارای عقبه فکری مشخص، مطمئن و قانون پذیر باشند.

*نظر رئیس دانشگاه درباره تفکیک جنسیتی در دانشگاه چیست؟

پاسخ دکتر زلفی گل: ما تابع علما و مراجع هستیم. بعضی از آنها، کف دین داری را جدایی پسر و دختر خوانده اند و بنابراین در مواردی که امکان این کار وجود دارد، باید نسبت به آن مبادرت کنیم. بنده هم به وزیر محترم علوم پیشنهاد کرده ام و مورد موافقت نیز قرار گرفته است که رشته ها و دانشکده های جدید، حتی الامکان با توجه به ماهیت آنها، به صورت تک جنسیتی ایجاد شود. در دانشگاه بوعلی سینا نیز در سه چهار سال اخیر، این موضوع را مدنظر قرار داده ایم و دانشکده های اقماری در سطح شهرستان ها و همینطور برخی رشته ها در پردیس اصلی دانشگاه، متناسب با ماهیت آنها صرفا ویژه دختران یا پسران می باشند. این موضوع تا کنون، نتایج خوبی داشته و در کل رضایتبخش بوده است و به جای تفکیک جنسیتی، بهتر است تکریم جنسیتی مطرح گردد و کسانی که مخالف تکریم و تفکیک جنسیتی هستند، باید دلیل بیاورند که چرا اختلاط؟

*انتقاد از دیر برگزار شدن جلسات پرسش و پاسخ دانشجویی

پاسخ دکتر زلفی گل: ما همیشه آماده پاسخگویی هستیم و هر وقت درخواست شده، حضور پیدا کرده ایم. باز هم آماده ایم هر وقت دعوت شود، در خدمت هستیم با کمال میل.

*تعریف مسؤولین از دانشجو؛ دانشجو برای اساتید یا اساتید برای دانشجو؟

پاسخ دکتر زلفی گل: از نظر بنده، دانشجو و استاد و کارکنان در دانشگاه، همه باید برای هم و در راستای اعتلای علمی کشور باشیم. شخصا حضور در فضای دانشگاه را، بسیار مغتنم می دانم و شکرگذار آن هستم. به نظر بنده، دانشجو در هر جا که حضور دارد، شور و نشاط را هم به همراه دارد و منشاء فعالیت های ارزنده بوده است.

*انتقاد از فضای بسته و امنیتی در دانشگاه و علاقه مسؤولین فقط به بعد علمی

پاسخ رئیس دانشگاه: فضای حاکم بر دانشگاه، به هیچ وجه امنیتی نیست و برای کسانی که قوانین را رعایت می کنند و به دنبال جنجال آفرینی و طرح مباحث ضد نظام نیستند، اصلا مشکل و محدودیتی قائل نیستیم. ما خود، خواهان همکاری برخی نهادهای بیرونی برای برگزاری کرسی های آزاداندیشی به بهترین وجه هستیم و مدافع اصلی طرح منطقی نظرات و انتقادات مختلف می باشیم. حتی معتقدیم که دانشجو در دانشگاه، کسب تجربه می کند و اشتباهاتش نیز قابل اغماض است و او را برای آینده جامعه، پخته تر می کند. البته وظیفه اصلی دانشجو، خوب درس خواندن است و در کنار آن می تواند به سایر فعالیت ها از جمله امور سیاسی و اجتماعی مبادرت نماید اما باید مواظب باشید احزاب و گروه های سیاسی بیرونی، از شما سوءاستفاده نکنند.

*انتقاد از تعداد زیاد کارکنان معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه و کم کار بودن برخی از آنها

دکتر رضوان معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه: فقط 8 کارشناس داریم و به عنوان ستاد، زمینه ساز انجام فعالیت های فرهنگی در دانشگاه هستیم و اغلب این برنامه ها، توسط دانشجویان انجام می شود. البته حجم فعالیت های انجام شده توسط این معاونت هم، کم نیست و در همه ابعاد، برنامه های زیاد و متنوعی انجام می شود. همچنین آماده بررسی طرح های فرهنگی ارائه شده توسط دانشجویان و همکاری در اجرایی شدن آنها هستیم.

*انتقاد از تعطیلی شورای صنفی، کیفیت پائین غذای دانشجویی و برخی برخوردهای انضباطی

پاسخ دکتر هزاوئی معاون دانشجویی دانشگاه: ما مدافع فعالیت شورای صنفی هستیم و از زحمات اعضاء قبلی این شورا نیز سپاسگزاریم. عدم فعالیت شورای صنفی از پایان خردادماه گذشته و دیر برگزار شدن انتخابات این شورا، به خاطر بازنگری دستورالعمل مربوطه در وزارت علوم است که اخیرا این دستورالعمل با تغییرات قابل توجه، ابلاغ شده و به زودی انتخابات شورای صنفی برگزار خواهد شد. در زمینه کیفیت غذا هم، تلاش شده تا قابل قبول باشد اما هم مشکلات بودجه ای و هم الزام قانونی به انتخاب پیمانکار طبخ غذا از بین کسانی که پائین ترین قیمت ها را پیشنهاد داده اند، بر کیفیت غذا اثرگذار است. البته در زمینه رفاهیات، همیشه مدیون دانشجویان هستیم و قبول داریم که مشکلاتی وجود دارد، اما در دانشگاه، امور رفاهی، ضرورت است نه اولویت. نظارت هم همیشه وجود دارد و در این زمینه، باز هم با دقت و جدیت بیشتر، نظارت خواهد شد و نهایت تلاش را انجام می دهیم. در زمینه برخوردهای انضباطی نیز، طبق مقررات عمل می شود و شخصا شاکی هیچ دانشجویی در کمیته انضباطی نبوده ام، علیرغم آنکه معاون دانشجویی، قدرت و اختیار آن را دارد.

*انتقاد از کمبود سرویس های ایاب و ذهاب بعد از ساعت ده صبح و درخواست اختصاص خوابگاه به دانشجویان سال آخر

پاسخ معاون دانشجویی دانشگاه: طبیعتا ساعت شروع کلاس ها، ساعت پایان سرویس دهی واحد نقلیه برای ایاب و ذهاب است و دانشجویان، باید رأس ساعت، در کلاس ها حاضر باشند. دانشجویان توجه داشته باشند که برای دایر بودن سرویس های ایاب و ذهاب در درون دانشگاه، هزینه های بسیاری صرف می شود و بهتر بود شما پیشنهاد می کردید که این سرویس ها حذف شوند و هزینه آن، صرف افزایش کیفیت غذا یا سایر امور رفاهی ضروری گردد. در زمینه اختصاص خوابگاه برای دانشجویان دوره روزانه هم، خواهران دانشجو برای چهار سال و برادران هم برای سه سال، امکان استفاده دارند و چون برای اسکان بیش از سه سال برای برادران محدودیت داریم، اولویت با دانشجویان جدید است و بنابراین دانشجویان سال آخر که با شرایط شهر آشناتر هستند، در خوابگاه های دانشگاه اسکان داده نمی شوند.

توضیح تکمیلی رئیس دانشگاه: در بسیاری از دانشگاه ها، به خاطر محدودیت های بودجه ای، سرویس های ایاب و ذهاب در داخل دانشگاه ها حذف شده اند اما ما با تقبل مشکلات و فشارها، هنوز این سرویس ها را حفظ کرده ایم.

*انتقاد از برداشت نادرست برخی مسؤولین از مفهوم اقتصاد مقاومتی و توجیه سوءمدیریت ها از این طریق؛ سؤال درباره فعالیت های تولیدی و درآمدزایی دانشگاه

پاسخ رئیس دانشگاه: اقتصاد مقاومتی، مدت زیادی نیست که ابلاغ شده اما به تناسب فعالیت های دانشگاه، اقداماتی هم در این زمینه انجام داده ایم و با انجام برخی اصلاحات در آئین نامه ها و مقررات، صرفه جویی های قابل توجهی در برخی زمینه ها صورت گرفته است. ولی واقعیت هایی نیز در زمینه کمبود بودجه و مطالبات افراد و شرکت ها از دانشگاه وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرند و سوء مدیریت، تلقی نشوند. به نظر ما اقتصاد مقاومتی، باید دانش بنیان باشد و نقش دانشگاه دراین زمینه نیز می تواند زیاد باشد، اما خود دانشگاه، نمی تواند مستقیما وارد اقتصاد و تولید محصول شود. البته اساتید دانشگاه می توانند با تأسیس شرکت های دانش بنیان، در راستای تولید و رونق بازار کار، نقش ایفا نمایند. شما دانشجویان هم باید با مسؤولین دانشگاه، همکاری و همفکری کنید تا به بهترین وجه، این وضعیت را مدیریت کنیم.

*انتقاد از رفتار برخی عوامل انتظامات دانشگاه و نیز خواهران تذکر دهنده در زمینه رعایت شئونات اسلامی

پاسخ رئیس دانشگاه: در بکارگیری افراد جدید در انتظامات، ملاک های ظاهری و اخلاقی و رفتاری مدنظر بوده و برای پرسنل قبلی هم، کارگاه های آموزشی مختلفی برگزار شده است تا هم به نحو احسن به وظائف خود عمل کنند و هم نوع برخوردها متناسب با شأن دانشگاه باشد.

پاسخ مدیر حراست دانشگاه: عوامل انتظامات دانشگاه، وظائفی در زمینه کنترل ورود و خروج افراد و خودروها به محدوده دانشگاه دارند و موظف به کنترل کارت های دانشجویی هستند. دانشجویان هم باید همیشه کارت های خود را به همراه داشته باشند و با عوامل انتظامات همکاری کنند. البته اگر در زمینه نحوه برخورد عوامل، انتقادی هست، به صورت موردی منتقل کنید تا بررسی کنیم و در صورت لزوم، تذکرات لازم ارائه شده و اقدامات لازم هم انجام گردد. در کل، حراست دانشگاه مطابق با قوانین و مقررات و وظائف محوله، فعالیت می کند و مدافع انجام فعالیت های دانشجویی در چارچوب های مربوطه است و طرح برخی انتقادات در همین جلسه، نشانگر آن است که فضای حاکم بر دانشگاه، آن گونه که برخی ادعا می کنند، امنیتی نیست و با هیچ دانشجویی در کرسی های های آزاداندیشی و تریبون های آزاد، برخورد نشده است.

*انتقاد از انجام فاز دوم مسجد دانشگاه و برخی پروژه های عمرانی علیرغم وجود مشکلات بودجه ای و برخی کاستی ها

پاسخ رئیس دانشگاه: باید منصف باشیم و پیشرفت های همه جانبه دانشگاه در همه ابعاد آموزشی، فرهنگی، پژوهشی و عمرانی را مدنظر قرار داده و با سال های پیشین، مقایسه کنیم. به هر حال، فعالیت های دانشگاه همه جانبه است و برای آن، ایجاد زیرساخت ها و امکانات لازم مورد نیاز می باشد که ارتقاء جایگاه جهانی و کشوری دانشگاه از جمله نتایج آن است. در مورد فاز دوم مسجد هم باید توجه کنید که بودجه صرف شده در این قسمت، اصلا از بودجه دانشگاه نیست و از منابع دیگر از جمله از استانداری و کمک پرسنل دانشگاه تأمین شده است.

*درخواست موافقت با ایجاد تشکل جدید دانشجویی و تسهیل فعالیت نشریات و کانون ها و انتقاد از عدم توجه به قومیت ها

پاسخ رئیس دانشگاه: ایجاد تشکل جدید، باید روال خود را طی کند و در این زمینه هیأت نظارت بر تشکل های اسلامی دانشگاه، تصمیم گیرنده نهایی است. قومیت ها را در کشور و دانشگاه، فرصت و نعمت می دانیم و باید توجه داشته باشیم که همه ما در درجه اول، مسلمان ایرانی هستیم. در زمینه پوشش در سطح دانشگاه نیز، باید عرف شهر همدان را در نظر بگیریم و مطابق با آن عمل کنیم.

پاسخ معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه: در حال حاضر، کانون ها نیز فعالیت خود را در سطح خوابگاه ها و دانشگاه انجام می دهند و درباره نشریات نیز، توضیحات لازم ارائه شد و مطالب مطروحه باز هم مورد توجه و بررسی قرار خواهد گرفت.

*اقدامات دانشگاه در زمینه کاربردی شدن پژوهش ها و پایان نامه های دانشجویان؛ انتقاد از ضعف ارتباط دانشگاه با صنعت و سؤال درباره میزان قراردادهای پژوهشی با خارج از دانشگاه

پاسخ رئیس دانشگاه: پیشنهادی به وزارت علوم داده ایم که اگر اجرا شود، گام های مهمی در زمینه کاربردی شدن پایان نامه ها برداشته خواهد شد. بر اساس این پیشنهاد، هنگام اعلام ظرفیت پذیرش دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی، برای سی درصد ظرفیت های اعلام شده، صرفا دانشجو برای پایان نامه با موضوعات کاربردی پذیرش می شود و بدین ترتیب بخش زیادی از مشکلات در این زمینه حل می شود. در زمینه ارتباط با صنعت هم اقدامات خوبی در سطح دانشگاه و با برخی وزارتخانه ها از جمله با وزارت نفت و صنعت و تجارت آغاز شده و میزان قراردادهای خارج از دانشگاه هم از نظر تعداد و مبلغ، افزایش داشته است. برای اولین بار هم در دانشگاه، مدیر گروه پژوهش های کاربردی منصوب نموده ایم که در زمینه ارتباط با صنعت فعال هستند. بودجه دفتر هدایت استعدادهای درخشان، مرکز رشد و همچنین میزان گرنت اساتید هم افزایش پیدا کرده که هر یک از اینها، در زمینه حمایت از پژوهش های کاربردی مؤثر هستند. البته باید حجم این گونه اقدامات افزایش یابد تا به نقطه قابل قبول برسیم. در کل ارتباط صنعت و دانشگاه، در کل کشور ضعیف است و به نظر بنده، ادغام وزارت علوم و صنعت، یکی از ایده های قابل بررسی برای تغییر این وضعیت می باشد.

*انتقاد از پاسخگو نبودن برخی اساتید، عدم سکونت برخی دیگر از اساتید در همدان و در نتیجه فشردگی کلاس های آنها در روزهای معدود، عدم همراهی برخی از اساتید با اسلامی شدن دانشگاه ها و عدم وجود مرجعی جهت انعکاس مشکلات آموزشی

پاسخ دکتر طاهری نیا معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه: بر اساس بخشنامه های مربوطه، اکثر قریب به اتفاق اساتید ما، پاسخگو هستند و حتی در زمینه برگه های امتحانی نیز، دانشجویان می توانند درخواست مشاهده برگه های خودرا نمایند. عدم سکونت برخی اساتید در همدان، تا حدود زیادی کاهش یافته و بعضا تذکراتی نیز داده شده و مخصوصا در هنگام بررسی پرونده های ارتقاء آنها، این موضوع مورد توجه جدی قرار دارد. مدیران گروه های آموزشی نیز به این موضوع اهتمام دارند و پراکندگی ساعات تدریس اساتید در بین روزهای هفته را مدنظر قرار می دهند اما در برخی موارد، خود دانشجویان و اساتید با همکاری یکدیگر، ساعات کلاس ها را تغییر داده اند. در زمینه اسلامی شدن دانشگاه ها، اگر مورد خاصی از سوی استادی مطرح شده، باید منعکس شود تا بررسی شود که آیا ادعای عدم همراهی با اسلامی شدن دانشگاه ها، درست است یا نه؟ در زمینه مسائل آموزشی نیز همه می توانند به طور حضوری یا از طریق ایمیل اینجانب که در سایت اعلام می شود، به طور مستقیم با ما در ارتباط باشند.

*درخواست توجه بیشتر به امکانات آزمایشگاه ها، کارگاه ها، خوابگاه ها و سلف های دانشجویی

پاسخ رئیس دانشگاه و معاون دانشجویی: درخواست شما به حق است، متناسب با بودجه و اولویت ها، بیشتر توجه و تلاش می کنیم.

*درخواست هماهنگ بودن فعالیت سلف سرویس ها و خوابگاه ها با تقویم آموزشی اعلام شده

رئیس دانشگاه و معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی: در مواردی که سلف سرویس ها یا خوابگاه ها، همزمان با تاریخ های اعلام شده برای آغاز سال تحصیلی، فعال نبوده اند، حق با دانشجویان است. اما نسبت به رعایت تقویم آموزشی و دایر بودن کلاس ها و حضور دانشجویان در کلاس ها در هفته های پایانی نیمسال تحصیلی جاری، حساس هستیم و آموزش، خود رأسا کنترل می کند و اگر میزان غیبت دانشجویان، از حد مجاز خارج شده باشد، از لیست درس مربوطه حذف خواهند شد.

*در زمینه اسلامی شدن دانشگاه، چه اقداماتی صورت گرفته است؟

پاسخ رئیس دانشگاه: موضوع اسلامی شدن دانشگاه ها، امری است که باید به صورت حساب شده انجام شود. البته اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته که متمرکز شدن جذب اعضاء هیأت علمی جدید، یکی از آنها است. تأسیس معاونت مستقل فرهنگی و اجتماعی، برگزاری کارگاه های آموزشی، لحاظ نمودن شاخص ها و امتیازات فرهنگی در زمینه ارتقاء اساتید، تدوین، ابلاغ و اجرای مقررات مربوط به نوع پوشش ها در سطح دانشگاه و انجام فعالیت های مختلف و متنوع فرهنگی در سطح دانشگاه، از جمله این موارد است. در سطح کلان هم، اقدامات خوبی نظیر بازنگری سرفصل بعضی دروس به ویژه در علوم انسانی انجام شده یا در حال انجام است. به هر ترتیب، معتقدیم همزمان با اسلامی شدن دانشگاه، شور و نشاط محیط دانشگاه نیز باید حفظ گردد.

 

نظر شما درباره اين خبر

 

 
 
نام فرستنده
پست الكترونيك  
نظر شما
 
 

همایشها

 

سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین المللی تخصصی علوم زمین

 

 

Copyright © 2005 Buali Sina University. All rights reserved